November 3, 2020
Ako žiť zdravšie? Alebo - ekologickým bývaním k zdravšiemu svetu
Doba, kedy všetci venujú pozornosť vírusu, ktorý ničí zdravie ľudstva je neodvolateľná. Nemalo by sa však zabúdať na to, že naše zdravie neničí „len“ Covid 19.
Zdravie, imunita a všetko s ním spojené korešponduje aj s tým, kde žijeme, ako žijeme a v neposlednom rade - „v čom žijeme“. Preto sa bude náš nasledujúci blog venovať významu domov, ktoré budujeme a ich dopadu na ekológiu.
Ako sme vyššie spomínali, náš organizmus a jeho odolnosť nepoškodzuje len vírus, či civilizačné choroby, ale aj znečistené ovzdušie, pôda, podzemné vody a všetko, čo nás obklopuje. Je nevyhnutné klásť čoraz väčší dôraz na ekologickejší prístup v každej kategórii nášho zmýšľania a života. A práve z tohto dôvodu sa v našom článku zameriame na bývanie, pretože to je náš spôsob, ako robiť svet zdravším a ekologickejším.
Klimatické zmeny a „zmeny“ nášho vnímania
Klimatické zmeny a s nimi súvisiace vysoké ceny energií by mali byť tými faktormi, ktoré v nás vyvolajú podnety zachovania okolitého sveta v čo najlepšom stave. Práve preto sa ponuka bývania čoraz viac zahlcuje s ponukou spojenou so stavaním drevodomov.
Drevodomy sú v našom ponímaní a vo vnímaní ekologicky zmýšľajúcich ľudí tým, že ich výstavbu volia práve tí, ktorí majú záujem o našu planétu a záleží im na našej budúcnosti.
Rok 2020 je zároveň rokom, kedy sa energetické normy v Európskej únii prísnejšie upravia a bude sa dbať na výstavbu len tých nových domov, ktoré zachovajú a dodržia úsporu energií.
Ako ekologickejšie/úspornejšie bývať?
Bývať ekologicky je snáď najdlhodobejšie rozhodnutie v rámci ochrany a budovania ekologického prostredia. Tento pojem úzko súvisí s trvalou udržateľnosťou, či udržateľnou stavbou. Čo to znamená? Výstavba takého bývania zaistí hospodársky a spoločenský rozvoj s plnohodnotným zachovaním životného prostredia.
Každá stavba zanecháva na životnom prostredí stopy. Je však nevyhnutné zamyslieť sa nad tým, či a ako sa tieto stopy dajú znižovať.
Odpoveď znie, áno, dajú, a to využívaním takých materiálov, ktoré majú čo najnižší podiel na globálnom využívaní energie - čo najnižšiu energetickú náročnosť domu, surovín, následnými emisiami a vznikajúcim odpadom. Takéto stavby buduje práve naša spoločnosť Spokostav s.r.o.
Prečo je ekologický dom ekologickým?
Drevo je považované za obnoviteľný zdroj a správnym hospodárením môžeme z neho čerpať bez výrazných následkov na životné prostredie – gro nami realizovaných stavieb tvorí drevo, ktoré zároveň udržiava optimálnu vlhkosť v interiéri = zdravé bývanie. Drevo zároveň vykazuje také tepelnoizolačné schopnosti, ktoré zabezpečujú šetrenie pri vykurovaní.
Naše drevené stavby - drevodomy predstavujú nižšiu záťaž na životné prostredie - ak sa na ne pozeráme z hľadiska odpadu, resp. likvidácie. Suchý proces výstavby zároveň minimalizuje problémy s odvádzaním vlhkosti, čo sa pozitívne odzrkadľuje na zdraví alergikov a astmatikov.
Čo na to klíma? Drevené stavby majú zelenú!
Existuje mnoho publikácii a výskumov, ktoré sa venujú ekologickým stavbám a ich dopadu na prostredie, prípadne predikciám zameraným na to, ako by klíma vyzerala, keby sa stavali výlučne drevodomy. Podľa názorov viacerých odborníkov je drevo spájané s akýmsi ukazovateľom „priaznivej budúcnosti prostredia“ – drevo je najvýhodnejším stavebným materiálom, ktorý planétu zaťažuje najmenej.
A čo dodať na záver? Resp. prečo naše drevostavby?
Vždy sa pozeráme na dekády dopredu, čo znamená, že staviame domy pre generácie a pristupujeme k stavbám tak, akoby sme stavali pre seba.
„Ak drevodom, tak s nami a na dekády.“
Kontaktujte nás
Chcete sa dozvedieť viac o technickom
prevedení naších riešení? Potrebujete
poradiť s výberom?
Neváhajte sa na nás obrátiť s
akoukoľvek otázkou.