Apríl 30, 2020
Čo by vás nemalo prekvapiť pri stavbou zrubu?
Predstavte si úplné ticho prerušované iba jemným štebotom vtákov a zurčaním horského prameňa. Pri každom nádychu cítite čistý lesný vzduch a slnečné lúče vás príjemne hrejú za sviežeho rána. Ak vás takáto predstava teší, postavenie vlastného zrubu v prírode je presne pre vás.
Stavba zrubu však môže znamenať veľké výzvy, čo logicky prináša množstvo otázok. Preto sme sa rozhodli vám priblížiť zopár detailov, na ktoré by ste si mali dávať pozor, aby ste neskôr svoje rozhodnutie neľutovali.
Nepodceňujte predstavebné práce
Stavba zrubu je možná v podstate kdekoľvek, no pri takýchto projektoch ľudia väčšinou preferujú súkromie, a tak si vyberajú miesta mimo mesta, ideálne v prírode na samote.
Takéto miesta majú väčšinou v okolí zložitý terén, ktorý je treba patrične upraviť. Ešte pred samotnou stavbou je potrebné vyrovnať zem, pripraviť príjazdovú cestu a vyriešiť kanalizáciu alebo žumpu.
Keďže sa zruby nachádzajú väčšinou v odľahlých častiach, je napojenie na občianske vybavenie často problémové. Preto treba rátať aj s tým, že pre pohodlný oddych budete väčšinou potrebovať aj studňu a prívod elektriny.
Odporúčame preto ešte pred samotnou stavbou preveriť váš vyhliadnutý pozemok, ako je na tom s dostupnosťou všetkých týchto služieb.
Stavajte na pevných základoch
Stavba zrubu, rovnako ako všetky iné stavby, potrebujú kvalitný základ, na ktorom budú stáť. Podcenenie kvalitného základu môže znamenať zníženú životnosť stavby a rôzne ďalšie komplikácie.
Odporúčame si nechať urobiť projekt od statika, ktorému môžete dôverovať. Skúsený statik bude vedieť, na čo všetko treba myslieť a ušetrí vám množstvo starostí.
Preverte si pôdu vždy na mieste, kde staviate. Aj keď si myslíte, že poznáte pôdu v okolí, na každom mieste môže byť iná a zlé odhady môžu priniesť problémy, prípadne časom celú stavbu posunúť.
Dajte pozor aj na ročné obdobie, v ktorom budete svoj zrub stavať. Zamrznutá pôda v zimných mesiacoch sa môže pri oteplení zmeniť, čo by mohlo mať nepriaznivý vplyv na základy. Myslite aj na to, aby základy išli dostatočne hlboko a boli naozaj rovné. To môže byť problém hlavne pri svahovitom teréne.
V neposlednom rade sa uistite, že sú vaše základy dostatočne izolované a ochránené pred vlhkosťou. Väčšina stavebných predpisov vyžaduje položenie drenážnych dlaždíc alebo perforovaných rúr okolo základov alebo základov základovej steny.
Starostlivosť sa nekončí pri dokončení stavby
Ak chcete, aby váš zrub vydržal naozaj dlhú dobu, starajte sa oň aj po dokončení stavby. Pri bežných podmienkach sa odporúča ošetrenie približne každých 4 až 7 rokov.
Pri pravidelnej starostlivosti je najjednoduchšie použiť náter z oleja, ktorý drevo nielen vizuálne oživí, ale zároveň aj ochráni pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami. Váš zrub tak vydrží zdravý po dlhé roky a vy sa nebudete musieť báť plesní, húb alebo iných nákaz dreva.
Ak chcete zistiť, či je váš zrub dostatočne chránený, skúste naňho prsknúť kvapku vody. Ak sa vpije, je potrebné drevo ošetriť. Ak však zostane na povrchu, malo by byť drevo chránené.
Ideálne dni na ošetrenie sú počas jarných a jesenných mesiacov, kedy nie je príliš teplo ani zima. Dôležité je myslieť aj na dážď. Je nám jasné, že počasie neovplyvníte, no ošetriť vašu stavbu by ste mali počas dní, kedy je nízka pravdepodobnosť dažďa.
Stavba zrubu vám prinesie miesto na oddych a regeneráciu.
Môže sa zdať, že váš zrub bude potrebovať príliš veľa starostlivosti, no pri dostatočnej príprave je údržba zrubu úplne minimálna. Na druhej strane, radosť zo svojej oázy pokoja je na nezaplatenie a oddych, ktorý viete zažiť v čistej prírode, vás dokonale zregeneruje a dodá vám síl do ďalších dní.
Ak chcete mať svoj projekt ošetrený profesionálmi, kontaktujte nás a nechajte si postaviť váš zrub na kľúč bez starostí.
Kontaktujte nás
Chcete sa dozvedieť viac o technickom
prevedení naších riešení? Potrebujete
poradiť s výberom?
Neváhajte sa na nás obrátiť s
akoukoľvek otázkou.